Euroopan nuorten talviolympiafestivaalit Georgian Bakurianissa alkavat torstaina 6.2. Bakurianin lisäksi EYOF-kilpailuissa mittelöidään Tibilisissä ja Bakurianissa. Suomen joukkueessa on mukana 51 urheilijaa kahdeksassa lajissa.
Kilpailujen virallisia avajaisia vietetään sunnuntaina 9.2.
Suomen joukkueenjohtaja Sari Rimpiläinen odottaa kisoja innolla.
– Monilajiset nuorten kisat ovat tärkeä virstanpylväs monen urheilijan polulla kohti aikuisten arvokisoja. EYOF-kisat ovat erinomainen mahdollisuus päästä ottamaan mittaa oman ikäluokan Euroopan parhaimmistosta, joten luvassa on varmasti mielenkiintoinen ja opettavainen kokemus. Tyttöjen jääkiekkojoukkue avaa kisat Suomen joukkueen osalta pelillä Ruotsia vastaan upouudessa hallissa. Tiedossa on siis heti alkuun kiinnostava ja innostava kohtaaminen, Rimpiläinen summaa.
Tyttöjen jääkiekkojoukkue kohtaa avausottelussa Ruotsin
Suomalaisten EYOF-suoritukset starttaavat tyttöjen jääkiekolla. Suomi kohtaa avausottelussaan Ruotsin.
Suomalaiset EYOF-kisoissa torstaina 6.2. (Suomen aikaa)
16:00 Jääkiekko N, FIN-SWE | Suomi B-lohkossa
Kisojen tulospalvelu
Valikoidut kisastriimit EOC TV:ssä
Kilpailut ovat Euroopan Olympiakomiteoiden luoma ja Kansainvälisen Olympiakomitean suojeluksessa järjestettävä kilpailutapahtuma 14–18-vuotiaille eurooppalaisille nuorille urheilijoille. Kisat järjestetään joka toinen vuosi sekä kesä- että talvilajeissa. Vuoden 2023 talvikisat pidettiin Italian Friuli-Venetsia Giuliassa.
Suomen joukkueen tunnelmia, uutisia ja tuloksia kerrotaan seuraavissa kanavissa, joista ne ovat vapaasti lainattavissa journalistisiin tarkoituksiin: Instagram, Facebook ja X.